Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie, w ramach zadania publicznego realizowanego w formie powierzenia zadania przez Zarząd Powiatu Lubelskiego, prowadzi Punkty nieodpłatnego poradnictwa OBYWATELSKIEGO.
Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska oraz edukacja prawna świadczona jest zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Kto może skorzystać?
Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.
Miejsce świadczenia pomocy:
Dzień tygodnia | Godziny | Miejsce |
Poniedziałek | 11.00-15.00 | Urząd Miejski w Bychawie, ul. Piłsudskiego 22 |
Wtorek | 13.00-17.00 | Urząd Miejski w Bychawie, ul. Piłsudskiego 22 |
Środa | 10.00-14.00 | Urząd Gminy Głusk, ul. Rynek 1 |
Czwartek | 11:00-15:00 | Urząd Gminy Strzyżewice, Strzyżewice 109 |
Piątek | 7:30-11:30 | Urząd Gminy Strzyżewice, Strzyżewice 109 |
Dzień tygodnia | Godziny | Miejsce |
Poniedziałek | 10.00-14.00 | Urząd Gminy Wysokie ul. Nowa 1 |
Wtorek | 07:30-11:30 | Urząd Gminy Zakrzew - Zakrzew 26 |
Środa | 10.00-14.00 | Urząd Gminy Wysokie ul. Nowa 1 |
Czwartek | 07:30-11:30 | Urząd Gminy Zakrzew - Zakrzew 26 |
Piątek | 8:00-12:00 | Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie |
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr (81) 52 86 714
Punkty nieodpłatnych porad prawnych funkcjonują w oparciu o zasady poufności, bezpłatności, bezstronności, niezależności, samodzielności klienta, otwartości, a także aktualności i rzetelności informacji.
W związku z powyższym biorąc pod uwagę szeroką działalność Państwa organizacji/instytucji i możliwość dotarcia do licznej grupy osób, jako potencjalnych zainteresowanych skorzystaniem z usług Punktów, zwracamy się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o działalności Punktów nieodpłatnych porad.
W załączeniu przekazujemy materiały informacyjne z prośbą o udostępnienie ich na Państwa stronie internetowej, portalach i/lub poprzez wewnętrze kanały komunikacji Państwa Instytucji oraz w miarę możliwości rozmieszczenie na terenie miejscowości w przeznaczonych do tego miejscach, co pozwoli na dotarcie do jak największej liczby zainteresowanych osób.
Szczegółowe informacje znajda Państwo również na stronie:
- Starostwa Powiatowego w Lublinie https://www.powiat.lublin.pl/aktualnosci/nieodplatna-pomoc-prawna/
Informacja Starosty Lubelskiego
Uprzejmie informuję, że biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację epidemiczną oraz stopniowe zmniejszanie obostrzeń, podejmujemy ciągłą analizę zapotrzebowania na udzielanie osobistych nieodpłatnych porad prawnych i poradnictwa obywatelskiego w punktach oraz możliwość zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych zgodnych z wydanymi w dniu 9 czerwca 2020 r.przez Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego zaleceniami dla funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w związku z zapobieganiem oraz zwalczeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem.
W związku z powyższym oraz zgłaszanym zapotrzebowaniem od 1 lipca 2021 r. uruchomione zostają porady osobiste w punktach zlokalizowanych na terenie Powiatu Lubelskiego.(porady będą się odbywać według dotychczasowego harmonogramu.
Jednocześnie przypominam, że porady odbywają się po umówieniu terminu porady pod numerem telefonu 81 52 86 714, e-mail: pomocprawna@powiat.lublin.pl lub poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości https://np.ms.gov.pl/
Starosta Lubelski
Zdzisław Antoń
Informacja Starosty Lubelskiego
Porady we wszystkich punktach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Lublinie będą udzielane w sposób zdalny. Jednocześnie przypominam, że porady zdalne odbywają się po umówieniu terminu porady pod numerem telefonu: 81 528 67 14, mail: pomocprawna@powiat.lublin.pl lub poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości https://np.ms.gov.pl/.
Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.
Kto może otrzymać pomoc?
- Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych;
- Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.
Co otrzymasz zgłaszając się do punktu?
- Profesjonalną pomoc prawnika, wykwalifikowanego doradcy, mediatora;
- Informację o twoich prawach i obowiązkach w danej sytuacji;
- Wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego;
- Pomoc w sporządzeniu pism i wniosków.
Gdzie szukać pomocy?
- Przez internet: na stronie www.np.ms.gov.pl;
- Przez telefon: numer telefonu najbliższego punktu pomocy znajdziesz na stronie internetowej twojej gminy lub starostwa powiatowego.
Bezpłatna pomoc jest skierowana do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.
Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875) wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 294, zwanej dalej: „ustawą") poszerzające krąg beneficjentów oraz ułatwiające świadczenie nieodpłatnej pomocy w stanie epidemii.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.
W związku z tym, iż nieodpłatna pomoc prawna jest pomocą publiczną, podlega ona regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Dlatego przed udzieleniem porady prawnej, podmiot ubiegający się o pomoc powinien wypełnić i dostarczyć " Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis".
Forma zapisu:
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr (81) 52 86 714. Porady prawne udzielane są wg kolejności zgłoszeń.
Kto udziela porad?
Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, przez aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego.
Dla kogo?
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczacej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Nieodpłatna pomoc prawna polega na:
1) poinformowaniu osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym, lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania powstałego problemu prawnego, lub
3) sporządzeniu projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym - w takim przypadku prawnik udzielający nieodpłatnej pomocy prawnej może sporządzić projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym, oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową
3a) nieodpłatnej mediacji.
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie porad. Osobom, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się (po uprzednim zgłoszeniu ww. faktu pod wskazany nr telefonu oraz złożeniu ww. oświadczenia wraz ze wskazaniem okoliczności uzasadniających udzielenie porady poza punktem), może zostać udzielona porada za pomocą środków porozumiewania się na odległość w umówionym terminie.
Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Uprzejmie informuję, że zgodnie z zawartymi porozumieniami - Powiat Lubelski we współpracy z Urzędem Gminy Strzyżewice będzie świadczył w 2022 r. nieodpłatną pomoc prawną oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Termin porady ustalany jest tak jak dotychczas telefonicznie pod nr (81) 52 86 714 lub e-mail:pomocprawna@powiat.lublin.pl
Na terenie powiatu lubelskiego utworzono 6 głównych punktów ze zmiennymi adresami stanowiącymi mobilne miejsca udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Są to:
- Punkt Nr 1 w m. Wysokie – punkty mobilne w miejscowościach Krzczonów, Zakrzew, Wysokie;
- Punkt Nr 2 w m. Głusk – punkty mobilne w miejscowościach Bychawa, Strzyżewice,
- Punkt Nr 3 w m. Konopnica – punkty mobilne w miejscowościach Jabłonna, Wojciechów;
- Punkt Nr 4 w m. Jastków – punkt mobilny w miejscowości Garbów;
- Punkt Nr 5 w m. Niemce – punkt mobilny w miejscowości Wólka;
- Punkt Nr 6 w m. Bełżyce – punkty mobilne w miejscowościach Niedrzwica Duża, Borzechów.
Prowadzenie Punktów Nr 1, 2, 3 powierzono organizacjom pozarządowym, natomiast prowadzenie Punktów Nr 4, 5, 6 adwokatom oraz radcom prawnym. Osoby chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, którym ta pomoc przysługuje, mogą ją uzyskać w każdym przedstawionym punkcie niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajdują się wszystkie niezbędne informacje związane z nieodpłatną pomocą prawną: http://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/
Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło osobom chcącym skorzystać z porad nieodpłatnej pomocy prawnej (w systemie NPP) lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (w systemie NPO) możliwość osobistego umówienia terminu porady.
Poradę można umówić m.in. poprzez stronę internetową https://np.ms.gov.pl/
Informacje o organizacji poradnictwa na terenie Powiatu Lubelskiego będą udostępniane na stronie internetowej https://www.powiat.lublin.pl/aktualnosci/nieodplatna-pomoc-prawna/