11 listopada będziemy obchodzić 103. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Po raz kolejny tę uroczystość świętujemy inaczej niż zwykle. Niestety, znowu nie spotkamy na uroczystej akademii, na której, prezentując swoje umiejętności aktorskie i wokalne, uczcilibyśmy ten dzień. Ze względu na bezpieczeństwo o postaciach i wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, rozmawialiśmy na specjalnie przygotowanych zajęciach.
W ich trakcie wspominaliśmy naszych przodków, dla których najważniejsze były słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Mówiliśmy o tych, którzy za miłość do Polski i dążenie do odzyskania niepodległości oddawali życie i nigdy nie pogodzili się z tym, że nasz kraj został podzielony przez trzy sąsiadujące z nami mocarstwa, które zniewoliły nas na 123 lata.
Na zajęciach uświadomiliśmy sobie, że marzenia wielu pokoleń Polaków, by żyć w niepodległym państwie, ich wytrwałość w dążeniu do celu, miłość do ojczyzny i duma
z bycia Polakiem sprawiły, że te pragnienia się ziściły.
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie w 1918 roku przez naszą Ojczyznę wolności. Polska po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy
i Austrię, powróciła na mapy Europy. 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem
w historii Europy i Polski, zakończyła się wówczas I wojna światowa, a zwolniony dzień wcześniej z niemieckiego więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski objął dowództwo nad powstającym wojskiem polskim. Warszawa zaś – stolica odradzającego się państwa została oswobodzona z rąk Niemców.
Mówiąc o tych ważnych wydarzeniach, przywoływaliśmy wiersze i piosenki. Nie zabrakło też filmów obrazujących historię odzyskania niepodległości i dotyczących postaci Józefa Piłsudskiego.
W trakcie zajęć młodsi uczniowie mogli wykazać się wiedzą o symbolach narodowych. W klasach starszych z kolei wiele rozmawialiśmy o nastrojach, które towarzyszyły wydarzeniom z roku 1918. Robiliśmy to w oparciu o fragmenty wspomnień: Juliusza Żuławskiego, Władysława Broniewskiego oraz Marii Dąbrowskiej. Nietypowym podsumowaniem lekcji była piosenka Dominika „Donia” Grabowskiego Od Urodzenia W Sercach #Niepodległa, która uświadomiła nam, że ważne wydarzenia historyczne mogą być inspiracją dla twórców muzyki hiphopowej. Niektóre klasy wyraziły chęć zaangażowania się w realizację projektu Nasi twórcy – dumni ambasadorowie niepodległej Polski!, którego celem jest podsumowanie dokonań Polaków żyjących w wolnym kraju. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali flagi, którymi udekorowali swoje sale lekcyjne. W ten sposób chcieli pokazać, jak bardzo WSZYSCY CIESZYMY SIĘ, ŻE ŻYJEMY W WOLNYM KRAJU, KTÓRY POSIADA BOGATĄ PRZESZŁOŚĆ I NIEZWYKŁE TRADYCJE, A JEGO KULTURA SKRYWA TAK WIELE PIĘKNA.
Anna Kamińska, Anna Kuras