Od 17 listopada br., każdy pełnoletni obywatel może zastrzec swój numer PESEL. Można zrobić to na rządowej stronie lub w urzędzie gminy, a wkrótce także w aplikacji mObywatel.
Numer PESEL można zastrzec na dwa sposoby: elektronicznie i tradycyjnie. Elektronicznie zrobimy to na stronie mObywatel.gov.pl, po odpowiednim uwierzytelnieniu się lub - od połowy grudnia - w aplikacji mObywatel. Można też złożyć papierowy wniosek w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Trzeba stawić się jednak osobiście w urzędzie i podpisać własnoręcznie wniosek, nieskuteczne jest wysłanie wniosku pocztą. Czynność zastrzeżenia numeru PESEL jest bezpłatna
Numer PESEL zastrzegany jest z urzędu w przypadku zgłoszenia utraty dowodu osobistego, zgłoszenia wykorzystania danych z dowodu osobistego i śmierci. W pozostałych przypadkach decyzja o zastrzeżeniu tego numeru należy do obywatela, który składa wniosek.
Od 1 czerwca 2024 roku podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. W ustawie zapisano, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-lub-cofnij-zastrzezenie-numeru-pesel-podopiecznego-lub-innej-osoby